Muzykuj.com Forum
Xpand!2 - Wersja do druku

+- Muzykuj.com Forum (http://www.muzykuj.com/forum)
+-- Dział: Studio (/forumdisplay.php?fid=247)
+--- Dział: Instrumenty Virtualne (/forumdisplay.php?fid=244)
+---- Dział: Windows (/forumdisplay.php?fid=246)
+---- Wątek: Xpand!2 (/showthread.php?tid=2539)

Xpand!2 - e_marian - 02.08.2019 11:45

Witam.

Chciałem kupić Xpand!2.

Znalazłem stronkę gdzie można go nabyć za ok 50 zł

Link do sklepu z Xpand!2

Ale to oprogramowanie to plugin, sam z siebie nie zadziała musi być jakiś host na którym to uruchomię.
Jaki prosty host VST polecacie aby było darmowe, dla jednego oprogramowania nie widzę sensu dodatkowego zakupu.

Xpand będę wykorzystywał do grania Live, nie pracy w studio.

Ps.
Komputer wyposażony jest w system Windows.

RE: Xpand!2 - Rychubil - 02.08.2019 12:33

Reaper Smile
https://www.reaper.fm/

RE: Xpand!2 - e_marian - 02.08.2019 15:13

Dzięki, będę testował ...

RE: Xpand!2 - pwa - 03.08.2019 09:45

Jednym z najlepszych moim zdaniem hostów jest Cantabile. W wersji Lite jest za free. Oprogramowanie to jest przeznaczone do gry na żywo na instrumentach wirtualnych.
https://www.cantabilesoftware.com/
Jak już będziesz kupował Xpand'a, to nie omieszkaj dodać do koszyka Iris 2, który do końca sierpnia jest za darmo przy dowolnym zakupie. To świetny syntezator spektralny od iZotope.

@Rychubil - Reaper nie jest darmowy Smile, a poza tym to nie tyle host, co pełny DAW Wink

RE: Xpand!2 - Rychubil - 03.08.2019 10:03

(03.08.2019 09:45)pwa napisał(a):  @Rychubil - Reaper nie jest darmowy Smile, a poza tym to nie tyle host, co pełny DAW Wink

To prawda, Reaper jest darmowy do pewnego momentu, choć w moim przypadku ten moment trwa już nie pamiętam jak długo Wink

No widzisz - host, DAW - dla mnie to już grząski teren więc będę zawsze wdzięczny za twój udział na forum Smile

RE: Xpand!2 - pwa - 03.08.2019 18:09

Oj, Rychu, RychuSmile... a nie warto jednak zalegalizować ten software? Przecież to skromne 60$, a będziesz miał czyste sumienieAngel

RE: Xpand!2 - Rychubil - 03.08.2019 19:25

(03.08.2019 18:09)pwa napisał(a):  Oj, Rychu, RychuSmile... a nie warto jednak zalegalizować ten software? Przecież to skromne 60$, a będziesz miał czyste sumienieAngel

Jak kiedyś będę miał sprawny komp, to z pewnością to uczynię a póki co, to nie mam możliwości używania wtyczek więc i nie używam DAWa.

RE: Xpand!2 - pwa - 03.08.2019 20:17

(02.08.2019 11:45)e_marian napisał(a):  Witam.

Chciałem kupić Xpand!2.

Znalazłem stronkę gdzie można go nabyć za ok 50 zł
Jak już kupisz Xpanda, to może warto zakupić komplet instrumentów i efektów od AIR za skromne 45€Smile.
https://www.pluginboutique.com/product/1-Instruments/58-Inst-Bundle/2297-AIR-Instrument-Expansion-Pack-3-SELECT-UPGRADE-

RE: Xpand!2 - e_marian - 05.08.2019 15:06

Widziałem właśnie promocję kupując Xpand dostajemy jeszcze coś za darmo ....
Tak się zastanawiam ponieważ zainstalowałem Reaper i faktycznie problem licencji jest i nie, ponieważ podczas uruchamiania wybieramy "nadal próbuje" i program działa.
Ale jak zrobić na nim jakieś set listy, aby przełączać się szybko pomiędzy brzmieniami podczas gry live (grając w żywym składzie)

W Cantabile można to robić ale w wersji płatnej.

Chyba jasne jest że w wykorzystaniu tego typu rozwiązań do grania Live trzeba tak przygotować rozwiązanie aby w błyskawiczny sposób przełączać brzmienia pomiędzy utworami, jak proponujecie rozwiązać ten problem ?

A może kupić AKAI VIP 3.1 Standard, który rozwiąże te powyższe problemy i jest jeszcze sam w sobie instrumentem ? W sumie to tylko 100 zł

RE: Xpand!2 - bestspec - 05.08.2019 17:54

Myślę że VIP to dobry pomysł. W nim właśnie są Setlisty. Niedawno go właśnie kupiłem aby dostać gratis Iris2 Wink
Vip to taki zaawansowany host VST który służy do zarządzania instrumentami i efektami vst w którym możesz sobie robić wielobarwowe sety złozone z różnych instrumentów VST i nakładać na nie dodatkowo efekty tworząc coś jak brzmienia MULTI. Biorąc to pod uwagę można powiedzieć że jest instrumentem w którym możesz tworzyć barwę z kilku instrumentów i efektów VST tworząc własne listy. Służy też do kontroli instrumentów i efektów VST (ich integracji z klawiaturą sterującą) za pośrednictwem gotowych map które są zrobione dla danego pluginu w VIP. Xpand 2 ma taka mapę w VIP (nie wszystkie vst mają już te mapy np nic od Rolanda na razie nie ma).
Bardziej szczegółowo niestety nie mogę bo sam dopiero to rozgryzam Wink

RE: Xpand!2 - pwa - 05.08.2019 18:08

(05.08.2019 15:06)e_marian napisał(a):  W Cantabile można to robić ale w wersji płatnej.
Jeżeli chcesz kreować set listy, to faktycznie w przypadku Cantabile trzeba mieć wersję płatną
(05.08.2019 15:06)e_marian napisał(a):  A może kupić AKAI VIP 3.1 Standard, który rozwiąże te powyższe problemy i jest jeszcze sam w sobie instrumentem ? W sumie to tylko 100 zł
AKAI VIP 3.1 Standard nie jest instrumentem, a takim samym hostem, jak Cantabile. W wersji Plus dołączone są jakieś instrumenty od AIR, ale cena tego zestawu jest powalająca.
W tej chwili, z tego co widzę, najbardziej opłacalną opcją jest:
- Akai VIP 3.1 Standard - 28€
https://www.pluginboutique.com/products/3788
- Xpand!2 - 11€
https://www.pluginboutique.com/products/1560
i jeżeli chcesz skorzystać z promocji po zakupie Xpanda, to za 44,5€ masz komplet instrumentów i efektów od AIR.
https://www.pluginboutique.com/product/1-Instruments/58-Inst-Bundle/2297-AIR-Instrument-Expansion-Pack-3-SELECT-UPGRADE-
W sumie za 83,5€ masz całkiem niezłe środowiskoSmile
(05.08.2019 15:06)e_marian napisał(a):  Widziałem właśnie promocję kupując Xpand dostajemy jeszcze coś za darmo ....
Za darmo przy dowolnym zakupie dostajesz iZotope Iris 2. Jest to świetnej klasy syntezator spektralny.
(05.08.2019 15:06)e_marian napisał(a):  Tak się zastanawiam ponieważ zainstalowałem Reaper i faktycznie problem licencji jest i nie, ponieważ podczas uruchamiania wybieramy "nadal próbuje" i program działa.
Ale jak zrobić na nim jakieś set listy, aby przełączać się szybko pomiędzy brzmieniami podczas gry live (grając w żywym składzie)
Co do Reapera, to odpuść sobie... to typowo liniowy DAW i nie jest stworzony pod hostowanie instrumentów podczas gry live. To tego właśnie służą Cantabile i VIP.
Co do "darmowości" tego DAW, to owszem, można go używać bez końca, ale okres próbowania wynosi oficjalnie 60 dni, a później to już zwykłe piractwoSmile. Software jest na tyle tani, że chyba warto być uczciwym wobec producentaSmile

(05.08.2019 17:54)bestspec napisał(a):  Myślę że VIP to dobry pomysł. W nim właśnie są Setlisty. Niedawno go właśnie kupiłem aby dostać gratis Iris2 Wink
Ja z kolei kupiłem Sonivox Orchestral Companion Strings Smile... oczywiście, żeby załapać się na darmowego Iris 2Tongue ...ale w sumie to chyba faktycznie lepiej było VIP Standard kupić, bo przynajmniej miał bym pełną wersję porządnego hostaSmile. Szkoda tylko, że zarówno VIP jak i Cantabile nie obsługują wtyczek VST3Sad

RE: Xpand!2 - zagoor - 05.08.2019 18:36

Są też całkowicie legalne i darmowe programy typu VST Host czy DAW i to nawet na Windows.
np.
https://www.tracktion.com/products/t7-daw
http://www.hermannseib.com/english/vsthost.htm

RE: Xpand!2 - pwa - 05.08.2019 19:23

(05.08.2019 18:36)zagoor napisał(a):  Są też całkowicie legalne i darmowe programy typu VST Host czy DAW i to nawet na Windows.
O jest tego cała masa. Na KVR nawet osobna zakładka jestSmile
https://www.kvraudio.com/plugins/windows/macosx/vst-plugins/vst3-plugins/audio-units/aax-plugins/rack-extensions/hosts/free/most-popular
Poza tym Presonus Studio One jest w podstawowej wersji za free. Również Pro Tools ma swoją darmową wersję First... dość mocno okrojoną, bo zdaje się tylko 3 projekty można trzymać równolegle, a jak chce się odpalić nowy, to trzeba któryś z istniejących usunąć.
No i jest wreszcie od jakiegoś roku dostępny całkowicie darmowo Cakewalk
https://www.bandlab.com/products/cakewalk
Jest to pełna wersja podobnie jak Tracktion T7.

Co do VSTHost, to kiedyś go próbowałem, ale jakoś kompletnie mi nie podszedł.

RE: Xpand!2 - bestspec - 05.08.2019 19:40

(05.08.2019 18:08)pwa napisał(a):  ......Szkoda tylko, że zarówno VIP jak i Cantabile nie obsługują wtyczek VST3Sad

Na stronie którą podał zagoor jest też Savihost który jest całkowicie darmowy i obsługuje VST3 oraz ma tez funkcje wirtualnej klawiatury. Często z niego korzystam aby otwierać sobie pluginy które nie posiadają wersji Stand alone kiedy DAW nie jest mi potrzebny (chce sobie np tylko pograć). On jest do tego dedykowany bo może otwierać tylko jedno vst w swoim środowisku (ale za to można otworzyć kilka savihostów) i wystarczy umieścić go w tym samym folderze co np Xpand i nazwać go tak samo jak vst które chcemy otwierać (czyli np powstanie nam w jednym folderze Xpand2.dll i Xpand2.exe) i po uruchomieniu savihosta (Xpand2.exe) otwiera nam sie Xpand2 w wersji standalone Wink
Oczywiście można sobie porobić takich kilka zestawów zrobić skróty na pulpit i mamy wszystko szybko pod reką itp.

http://www.hermannseib.com/english/vsthost.htm

RE: Xpand!2 - e_marian - 06.08.2019 08:24

Savihost faktycznie kiedyś testowałem i mnie również nie przypadł do gustu.
Xpand faktycznie mogę odpalić w Savihost i to zrobiłem jak również uruchomiłem w Cantabile (ten jest dużo przyjemniejszy graficznie).
Na tą chwilę zaczynam zabawę z Xpand i poznawaniem go. Widzę że w Xpand można tworzyć własne brzmienia i zapisywać (choć jeszcze nie wiem gdzie mogę odszukać swoje brzmienia zapisane w samym Xpand'dzie). Myślę że na początek chciał bym wybrać z Xpand'a te brzmienia które mnie interesują. Stworzyć w nim set listę i w ramach jednego programu poruszać się brzmieniami w jakiś "szybki i sprawny sposób" który jeszcze szukam.
Może się okazać że do celów których potrzebuje Xpand może być wystarczającym i jedynym oprogramowaniem które będę posiadał.

Jeżeli tak się nie stanie to wiem co robić dalej .... kolejne wtyczki i Akai VIP który będzie zarządzał całością.

RE: Xpand!2 - pwa - 06.08.2019 20:43

(06.08.2019 08:24)e_marian napisał(a):  Widzę że w Xpand można tworzyć własne brzmienia i zapisywać (choć jeszcze nie wiem gdzie mogę odszukać swoje brzmienia zapisane w samym Xpand'dzie).
Tworzyć to chyba duże słowoSmile. Można nieco modyfikować istniejące sample dodając efekty lub manipulując obwiednią czy stosując morfing pomiędzy brzmieniami. Można tez układać brzmienia z kilku warstw. To nie jest zbyt skomplikowany instrument, ale ma fajne sample. Jeżeli ściągnąłeś sobie darmowy Iris 2, to tam dopiero jest zabawa z samplamiBig Grin.
Po modyfikacji presetu klikając na "Save" jesteś kierowany do folderu, w którym Xpand standardowo przechowuje presety, więc tam ich szukaj. W oknie wyboru presetów pajawiają się jako "User".

RE: Xpand!2 - e_marian - 07.08.2019 09:29

Dokładnie to miałem na myśli tworzyć czyli układać brzmienia z kilku warstw. Faktycznie za ok 50zł godne polecenia narzędzie dla każdego klawiszowca który zastanawia się nad tym programem, który jest bardzo uniwersalny.
Wymagania dla laptopa nie są wygórowane, co sprawia że można go uruchomić praktycznie na każdym laptopie.
W Xpand można znaleźć próbki do każdego gatunku muzyki. Może nie powaliły mnie na kolana same próbki ale ich jakość jest naprawdę przyzwoita (za takie pieniądze !!!).
Klawiatura midi którą można dzisiaj kupić za parę złotych + Xpand - świetne narzędzie np: jako kolejny klawisz w zestawie live) wybór w klawiaturach midi jest ogromy, czy świetne narzędzie do ćwiczenia w domu, do szybkich nagrań.
Chce się powiedzieć - dobrze wydane 50 zł Smile

Chociaż muszę powiedzieć że bardzo też uniwersalna paczka legendarnych brzmień to soft Korg M1 który kosztuje ok 25 USD ale też daje nam bardzo dużą różnorodność brzmień - jeden program jest w nim ok 2000 brzmień.
Posiadam, używam i polecam każdemu wydania 25 USD.

W sumie polecił bym osobą które zaczynają jak ja zakup zestawu
Lind do AIR Collection
+ Korg M1 i mamy instrument który oferuje nam wszystkie potrzebne brzmienia.

Czyli za trochę ponad 200 zł mamy wszystko co potrzebujemy. Żeby coś takiego uzyskać kupując klawisze musielibyśmy wydać najmniej 2000 zł