Muzykuj.com Forum
Dobra klawiatura do nauki gry + instrumenty wirtualne - Wersja do druku

+- Muzykuj.com Forum (https://forum.muzykuj.com)
+-- Dział: Jaki wybrać instrument? (https://forum.muzykuj.com/forumdisplay.php?fid=229)
+--- Dział: Nie wiem, jaki instrument wybrać... (https://forum.muzykuj.com/forumdisplay.php?fid=230)
+--- Wątek: Dobra klawiatura do nauki gry + instrumenty wirtualne (/showthread.php?tid=2460)



Dobra klawiatura do nauki gry + instrumenty wirtualne - Wojtek67 - 07.06.2019

Witam.
Zastanawiam się nad kupnem dla syna klawiatury ważonej 88/pianina cyfrowego do nauki gry w szkole muzycznej. Jednocześnie zależy mi na możliwości korzystania z ciekawych brzmień np. analogów w postaci wirtualnych instrumentów oraz nauki programów DAW. Po obejrzeniu testu NATIVE KOMPLETE AUDIO 1/2, pomyślałem o zakupie takiego interfejsu + jakieś pianino cyfrowe np.roland fp10 lub inne. Z drugiej strony myślę o arturia keylab 88 z nowym pakietem V collection 7. Wiem, że z arturią można pracować tylko z kompem a pianino szybko można włączyć i poćwiczyć na brzmieniach fortepianowych. Podoba mi się ta arturia ale czytałem różne opinie o samej klawiaturze i pracy na scenie. Może macie jakieś swoje typy lub uwagi do mojej koncepcji.
Z góry dziękuję.


RE: Dobra klawiatura do nauki gry + instrumenty wirtualne - Rychubil - 21.06.2019

Powiem to, co zawsze mówię - najlepiej, żeby syn jak najwięcej ćwiczył na instrumentach akustycznych, czyli w szkole. Oczywiście, pod warunkiem, że są one na tyle w dobrym stanie, że nie wpływają negatywnie na technikę i aparat gry lub nie upośledzają słuchu, bo są nienastrojone czy nie skorygowane brzmieniowo. Jeśli syn nauczy się grać, czyli kontrolować dźwięk i klawiaturę na akustycznym instrumencie, to potem na każdym innym, cyfrowym czy wirtualnym sobie poradzi a będzie też miał dobry punkt odniesienia, bo odwrotnie może być nieco gorzej.
Uważam, że (zwłaszcza w nauce) to akustyk powinien być pierwszym czy głównym instrumentem a cyfrówka czy wirtualny fortepian drugim lub dodatkowym.

Co do wymienionych klawiatur sterujących, to potwierdzam, że zarówno Studiologic SL88 Grand, jak i VPC1 są znakomitymi klawiaturami dla pianistów ale jak wiadomo, wymagają osobnego źródła dźwięku i całej reszty osprzętu, jak karta muzyczna, monitory, podpięty komputer i oprogramowanie VSTi.
W przypadku nawet prostego pianina cyfrowego nie potrzebujemy tego całego ustrojstwa a jak mamy używać tegoż instrumentu większości przypadków do ćwiczenia: gam, pasaży, wprawek czy uczenia się konkretnych utworów, to taka cyfrówka do takich celów uważam zupełnie wystarczy. Zawsze można go użyć jako klawiatury sterującej, jeśli posiada złącze MIDI a nawet najprostsze cyfrówki już je mają i pograć na czymś lepiej brzmiącym, czyli na VSTi ale warto uważam mieć szybkie do włączenia pianino, niezależne od komputera, gdy np. jest on zajęty przez inną ważną czynność lub osobę, czy niestety akurat zawiedzie.