Muzykuj.com Forum
problem z przyciskami - Wersja do druku

+- Muzykuj.com Forum (https://forum.muzykuj.com)
+-- Dział: Syntezatory (https://forum.muzykuj.com/forumdisplay.php?fid=23)
+--- Dział: KURZWEIL (https://forum.muzykuj.com/forumdisplay.php?fid=65)
+--- Wątek: problem z przyciskami (/showthread.php?tid=2431)



problem z przyciskami - mar11111 - 12.05.2019

Witam. Mam problem z z działaniem przycisków moim w pc3k. Podejrzewam, że są tam mikrostyki i są już niestety wypracowane. Czy znajdzie się ktoś mający wiedzę na ten temat??? Czy można jakoś wymienić??? A może wymienia się całe sekcje przycisków/ płytki pod przyciskami??? Wiedzę również że suwaki (dwa pierwsze A i B) też mają oznaki zużycia... Myślę że powinno się udać wymienić te elementy. Tylko o jakich parametrach są montowane?? Czy pozostaje mi serwis w tym temacie???

Za pomoc z góry dziękuje Smile


RE: problem z przyciskami - mar11111 - 12.05.2019

Ewentualnie może orientujecie się gdzie mogę znaleźć jakieś materiały (zdjęcia, filmy) z rozbiórki tego instrumentu? Zawsze można rzucić okiem może będzie widać jakie są podzespoły


RE: problem z przyciskami - bik44 - 12.05.2019

Ja bym zadzwonił do dystrybutora na Polskę, mają też serwis. Ew. Jakiś znajomy elektronik może wymienić mikroprzelaczniki, takie elementy że świata elektroniki pewnie są standardowe.


RE: problem z przyciskami - mar11111 - 13.05.2019

Też myślę że podzespoły powinny być w miarę standardowe. A jak się dobrać do wnętrza? Żeby niczego nie uszkodzić????


RE: problem z przyciskami - Valtari - 13.05.2019

Nie wiem czy PC3 jest tak samo złożony jak Sp4 ale zobacz ten wątek, bo zawiera zdjęcia z rozbiórki instrumentu. Wygląda na to że po odkręceni paru śrubek na spodzie dostanie się do środka jest już łatwe.

http://www.muzykuj.com/forum/showthread.php?tid=137


RE: problem z przyciskami - bestspec - 13.05.2019

Zarówno potencjometry jak i przyciski pewnie da się naprawić bez ich wymiany jeśli problemy dopiero się zaczynają. Wystarczy je potraktować specjalnym płynem do poprawy styków (sprey). W przypadku potencjometrów to bardo proste bo jest dostęp bez rozbierania czegokolwiek bo psikasz trochę w rowek i kilka razy suwakiem trzeba powachlować i odczekać trochę i potencjometr powinien działać jak nowy (wymiana jest konieczna kiedy warstwa oporowa całkiem się wytrze a w pierwszej fazie to się zabrudza lub pokrywa się nalotem który pogarsza przewodzenie i do tego są te płyny).
Z przyciskami jest podobnie jeśli się fizycznie mechanicznie nie zepsuły to płyn też powinien pomóc ale tu już jest gorzej bo instrument trzeba rozebrać aby dobrać się do płyty z przyciskami. Przycisków nie trzeba wylutowywać tylko na płycie delikatnie na każdy prysnąć aby płyn się dostał do środka i kilka razy powciskać i również odczekać (aby wyschło).
Sprey kosztuje nie wielkie pieniądze więc warto zaczac od tego a jak nie pomoże dopiero trzeba mysśleć o wymianie fizycznej przycisków czy potencjometrów.
Ja dokładnie tak reanimowałem swojego Rolanda XP-80 w którym po wielu latach zaczął trzeszczeć potencjometr głośności oraz kilka przycisków nie działało za pierwszym razem albo trzeba było mocniej wciskać. Po tej operacji wszystko zaczęło działać jak nowe i to przez kilka lat aż poszedł na sprzedaż (i pewnie dalej komuś służy)


RE: problem z przyciskami - mar11111 - 14.05.2019

Konkretna pomoc, tak zrobię Smile Końcem tygodnia biorę się za to o ile coś mi planów nie zmieni.


RE: problem z przyciskami - mar11111 - 15.05.2019

Małe pytanko. Czy wszystkie przyciski i suwaki potraktować sprayem? Te działające również


RE: problem z przyciskami - ksiusiu - 02.06.2019

Nie polecam eksperymentować ze sprejami. A jeśli już to b ostrożnie. Ja w pc3x wymieniałem kilkanaście naraz bo mocno już nie domagały. Wymieniałem w serwisie Kurzweila w Krakowie i kosztowało to grosze. Proponuje takie rozwiązanie.


RE: problem z przyciskami - mar11111 - 02.06.2019

Już przeprowadziłem regenerację Smile Ale nie wykluczam, że po sezonie jednak odwiedzę serwis w Krakowie.
Na dzień dzisiejszy wszystko działa jak należy. Jak tylko będę miał trochę czasu to wrzucę tu na forum przebieg naprawy. Mam kilka zdjęć z tej operacji, może się komuś przyda.


RE: problem z przyciskami - Valtari - 02.06.2019

Koniecznie wrzuć zdjęcia, myślę że przyda się nie raz.


RE: problem z przyciskami - mar11111 - 04.06.2019

Oczywiście że będą zdjęcia. Myślę, że ten materiał będzie wartościowy dla potrzebującychSmile W swoich poczynaniach poszedłem daleko bo rozbierałem na pierwsze części cały instrument oraz każdy mikrostyk... czyściłem je z nalotu i lekkiego (tak jakby) nadpalenia, smarowałem preparatem i składałem. Zeszło mi połowę soboty z tą robotą ale chyba warto było.
Relację z naprawy wrzucę w pierwszej wolnej chwili.


RE: problem z przyciskami - Valtari - 04.06.2019

Oglądam na Youtube "reduktor szumu", to videoblog Krzysztofa Bielewicza który rozbiera i naprawia wzmacniacze, odtwarzacze CD oraz ma serię porad z dziedziny audio.

Przydały by się takie filmiki z napraw różnych instrumentów klawiszowych, może spróbujesz sił Smile
Jest na Youtube gość który "otwiera" instrumenty i pokazuje jak są zrobione i co mają w środku ale to nie to samo co poradnik z naprawami Wink