Muzykuj.com Forum
Klawiatura MIDI dla nowicjusza - Wersja do druku

+- Muzykuj.com Forum (http://www.muzykuj.com/forum)
+-- Dział: Jaki wybrać instrument? (/forumdisplay.php?fid=229)
+--- Dział: Nie wiem, jaki instrument wybrać... (/forumdisplay.php?fid=230)
+--- Wątek: Klawiatura MIDI dla nowicjusza (/showthread.php?tid=2420)Klawiatura MIDI dla nowicjusza - Gibson2p4 - 06.05.2019 08:03

Witam Serdecznie,

Przymierzam sie do zakupu swoich pierwszych klawiszy. Przebrnąłem przez wiele polskich i zagranicznym stron, wszedzie polecaja no początek digital piano z 88 ważonymi klawiszami. I tutaj mam pytanie. Nigdy nie grałem na akustycznym pianinie i pewnie nigdy grać nie będę, więc czy w ogole tego potrzebuje? Zazwyczaj wszyscy argumentują to tym, że jak ktoś przerzuca się pózniej na normalne pianino, to wtedy bedzie mu ciężko jesli wczesniej nie grał na ważonych klawiszach, ale ja nie mam zamiaru się przerzucać. Czy są jakieś inne powody?

Testowałem w sklepie kilka modeli, od pianin cyfrowych do klawiatur midi. Ważone klawisze sa dla mnie oczywiscie za ciężkie, najlepsza byla klawiatura półważona, zwykle klawiatury przypominaly mi moj zabawkowy keyboard z dziecinstwa. Dodatkowo podoba mi sie że z klawiaturami midi mam bogactwo dzwiekow, w pianinach cyfrowych jest 10-30 wbudowanych dzwiekow, z czego z reguly 90% nie przypada mi do gustu.

W trakcie poszukiwań skupiłem sie na modelach M-Audio. W sklepie bardziej paswałą mi klawiatura od Code 61, ale nie potrzebuje wszystkich tych padów i pokręteł. Wiec chyba najbardziej odpowiednim modelem bylby dla mnie M-Audio Keystation MK3 61. Zacheciła mnie do niego zwlaszcza poniża recenzja muzykuj.com, za co bardzo dziekuje Blush Aczkolwiek troche waham się nad M-Audio Keystation MK2 88, nie mialem niestety okazji testowac, ale w przyszlości chce grać jazz, improwizować, moze jakies neoklasyczne kawalki - obawiam sie ze 61 klawiszy moze nie wystarczyc po roku-dwóch. Co o tym myślicie?

https://www.youtube.com/watch?v=2-mOFI2NiBk

Z góry dziekuje za wszelkie rady i sugestie, przy wyborze instrumentu. Pozdrawiam


RE: Klawiatura MIDI dla nowicjusza - Rychubil - 06.05.2019 13:42

Cześć Smile
Określ budżet jakim dysponujesz na ten cel, wtedy będzie łatwiej coś wskazać ale generalnie polecałbym jakieś stage piano albo syntezator czy aranżer z klawiaturą przynajmniej 73 klawiszy.


RE: Klawiatura MIDI dla nowicjusza - Gibson2p4 - 06.05.2019 14:00

Hej, budżet nie jest problemem, ale myślę że ok 2000 zł to byłby max, bo nie chcę kupować od razu Porsche, jak dopiero uczę się jeździć Wink Chciałbym mieć cichą i wygodną klawiaturę, która mogę podłączyć do kompa.


RE: Klawiatura MIDI dla nowicjusza - Rychubil - 06.05.2019 14:31

Rozumiem że używasz wirtualnych instrumentów? W takim razie potrzebujesz klawiatury sterującej. Trzeba poszperać w necie bo sklepach takich nie znajdziesz. Myślę że coś z serii Studiologic byłoby najbliższym wyborem. Bierz jednak coś większego niż 61 klawiszy, bo szybko Co zabraknie miejsca do grania Wink


RE: Klawiatura MIDI dla nowicjusza - Gibson2p4 - 06.05.2019 16:20

Nie używam teraz niczego, chciałem kupić wirtualne instrumenty razem z klawiaturą sterująca. M-audio ma sporo fajnych rzeczy w pakiecie.

Tak sobie myślę ze jednak przesadziłem trochę z tym budżetem, nie mieszkam w Polsce i trochę się zagalopowalem ze złotówkami.

Czy do 1000 zł nadal polecasz Studiologic? Czemu w ogóle ta marka, niewiele o niej słyszałem?


RE: Klawiatura MIDI dla nowicjusza - Rychubil - 06.05.2019 16:52

(06.05.2019 16:20)Gibson2p4 napisał(a):  Czemu akurat ta marka, co ją wyróżnia?

Są solidnie wykonane i wytrzymałe na długie i forsowne urwanie. SL73/88 studio:
https://www.studiologic-music.com/products/


RE: Klawiatura MIDI dla nowicjusza - Gibson2p4 - 06.05.2019 17:01

Za późno edytowalem poprzedni komentarz.

Te klawiatury sa ważone, a szczerze nie widzę potrzeby posiadania ważonych klawiszy, bo jak wspomniałem nie będę grał na prawdziwym pianinie. Dlatego też zmieniłem budżet na mniejszy.

Czy ze Studiologic polecasz też polwazone?


RE: Klawiatura MIDI dla nowicjusza - Rychubil - 06.05.2019 18:30

(06.05.2019 16:20)Gibson2p4 napisał(a):  Czemu w ogóle ta marka, niewiele o niej słyszałem?

Klawiatury Fatar siedzą w wielu topowych instrumentach, uznanych na rynku muzycznym firm, takich jak: Dexibell, Kurzweil czy Nord.

(06.05.2019 17:01)Gibson2p4 napisał(a):  Czy ze Studiologic polecasz też polwazone?

Jak najbardziej tak.


RE: Klawiatura MIDI dla nowicjusza - pwa - 20.06.2019 16:31

Z całym szacunkiem Rychubil, ale w aktualnej ofercie Studiologic brak jest kontrolera z ważoną klawiaturą Smile
Jedynie Numa Compact 2 i 2x posiadają manuał pół-ważony TP/9 Piano, no ale tu już instrument.

@Gibson2p4 - Sugestia, że warto mieć klawiaturę ważoną, bo kiedyś może będziesz grał na akustycznym instrumencie jest oczywiście sensowna. Nigdy ne mów nigdy, bo nie wiesz dokąd zaprowadzą Cię Twoje muzyczne ścieżki, a oswojenie się z manuałem w miarę przypominającym instrument akustyczny od początku nauki to tylko plus.
Jeżeli chcesz grać jazz na brzmieniach akustycznych fortepianów, to wierz mi, pół-ważona to naprawdę za mało chociażby pod względem ekspresji, żeby sensownie grać jazzowe kawałki.
Jeżeli zaś Twoimi głównym instrumentami będą syntezatory, to jak najbardziej tak. Ja do grania na wirtualnych syntezatorach używam swojej Yamahy MOX6, ale piano tylko na ważonej.
Jeżeli chodzi o klawiatury 61 pół-ważone, to warto zerknąć na następujące kontrolery:
1. Arturia KeyLab 61 MkII
2. Nektar Panoram P6
3. Novation 61 SL MkIII
4. Akai Advance 61
5. KOMPLETE KONTROL S61 (znakomita integracja z instrumentami NI Komplete, ale może też pracować jako niezależny kontroler).
Wszystkie powyższe, to w zasadzie topowe kontrolery 61 i w większości przypadków mieszczą się w Twoim budżecie lub nieznacznie go przekraczają.
Dopiero zaczynasz, więc nie sugeruj się tym, że być może pewnych funkcjonalności na tym etapie nie wykorzystasz. Patrz w przyszłość na kilka lat do przodu... nie wiesz tak naprawdę, dokąd zajdziesz i co będzie Ci potrzebne. Po co zmieniać po roku urządzenie, bo okaże się że Twoje muzyczne preferencje się zmieniły. Pamiętaj, że te kontrolery poza grą pozwalają na sterowanie DAW oraz instrumentami wirtualnymi. Skoro stać Cię na wydatek 2000, to zainwestuj w coś porządnego a nie półśrodki na teraz. Wierz mi, mówię to w oparciu o własne doświadczenie.


RE: Klawiatura MIDI dla nowicjusza - Rychubil - 20.06.2019 19:36

Pytający ma status wyrejestrowanego więc chyba nie ma sensu doradzać, bo nie ma już komu ale należy się przyznać rację koledze pwa, że obecnie nie ma klawiatury sterującej z pół ważoną klawiaturą (chyba literówka, bo zabrakło przedrostka "pół") w ofercie Studiologic - słuszna uwaga. Takiej szukać by trzeba było na rynku wtórnym w jakimś starszym Kurzweilu lub Nordzie z klawiaturą 76.
Z ważonych jest SL88 Studio i Grand.


RE: Klawiatura MIDI dla nowicjusza - pwa - 20.06.2019 20:52

(20.06.2019 19:36)Rychubil napisał(a):  Pytający ma status wyrejestrowanego więc chyba nie ma sensu doradzać
Jakoś tego nie zauważyłem, że wyrejestrowany ten kolega jestSmile... z rozpędu napisałem Smile