Muzykuj.com Forum
Statyw Akmuz L-2 vs Athletic KB-2 - Wersja do druku

+- Muzykuj.com Forum (http://www.muzykuj.com/forum)
+-- Dział: Forum Główne (/forumdisplay.php?fid=251)
+--- Dział: Luźne Rozmowy (/forumdisplay.php?fid=140)
+---- Dział: Luźne rozmowy (/forumdisplay.php?fid=176)
+---- Wątek: Statyw Akmuz L-2 vs Athletic KB-2 (/showthread.php?tid=2015)Statyw Akmuz L-2 vs Athletic KB-2 - adasiekmuzyk - 18.09.2018 15:58

Witajcie,
Przyszedł czas na zmianę statywu pod mojego NS2EX i w grę wchodzą dwa statywy:
Athletic KB-2
Akmuz L-2
Niby z pozoru to samo, ale może czymś się różnią, może któryś ma jakieś zalety lub wady, które wychodzą dopiero w czasie eksploatacji?
Podzielcie się swoimi opiniami na ten temat, będę zobowiązany i z góry dziękuję za Wasze opinie.

Pozdrawiam, Adam


RE: Statyw Akmuz L-2 vs Athletic KB-2 - Valtari - 18.09.2018 16:32

Adam, ale to są krzyżaki. Myślę że Twój nord wolałby porządne podparcie Smile Bardziej stabilne są statywy typu "Z"

https://pianostore.pl/pl/n/Jaki-statyw-pod-klawisze-wybrac/13


RE: Statyw Akmuz L-2 vs Athletic KB-2 - adasiekmuzyk - 18.09.2018 17:19

Owszem, fakt. Ale „Z” jest nieco bardziej nieporęczny w transporcie, a to jest główny czynnik, dla którego odrzucam konstrukcje tego typu, choć nie ukrywam, z początku zwracałem uwagę też na „Z-ki”. „X” z grzebieniem (Athletic KB-2, czy Akmuz L-2) są cholernie toporne i niezawodne - tu nie ma się co zepsuć i to jest najlepsze. A przy tym, po złożeniu jest płaski i fajnie wchodzi do bagażnika auta lub do busa wypakowanego po brzegi sprzętem zespołu jazzowego (akustycznego). Zastanawia mnie tylko, jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma modelami statywów, poza nazwą firmy.


RE: Statyw Akmuz L-2 vs Athletic KB-2 - Rychubil - 18.09.2018 17:24

Nie lepiej oryginalny retro statyw norda? Miałem taki - super Smile


RE: Statyw Akmuz L-2 vs Athletic KB-2 - adasiekmuzyk - 18.09.2018 17:42

(18.09.2018 17:24)Rychubil napisał(a):  Nie lepiej oryginalny retro statyw norda? Miałem taki - super Smile

Ale który? Ten przykręcany (same nogi do klawisza), ten drewniany, czy ten aluminiowy? Smile


RE: Statyw Akmuz L-2 vs Athletic KB-2 - Rychubil - 18.09.2018 18:23

Ten przykręcany, same nogi.
Który to aluminiowy? Nie potrafię znaleźć.


RE: Statyw Akmuz L-2 vs Athletic KB-2 - adasiekmuzyk - 18.09.2018 19:30

(18.09.2018 18:23)Rychubil napisał(a):  Ten przykręcany, same nogi.
Który to aluminiowy? Nie potrafię znaleźć.

Tutaj masz link: https://sklepmuzyczny.pl/produkt/12999,nord-keyboard-stand-alu.html


RE: Statyw Akmuz L-2 vs Athletic KB-2 - Valtari - 18.09.2018 19:37

Ale to jaki masz teraz ? Chcesz zamienić z jednego krzyżaka na inny ?

Ja mam tego

https://riff.net.pl/statywy-i-standy/25483-on-stage-ks7191.html

Grałeś u mnie na Forte Se który stał właśnie na nim Smile
Po złożeniu tworzy płaską powierzchnię z prostym mechanizmem składania.


RE: Statyw Akmuz L-2 vs Athletic KB-2 - Rychubil - 19.09.2018 03:12

Dopiero teraz znalazłem ten aluminiowy statyw norda na ich stronie w akcesoriach organ C2 ale strasznie jest drogi! Ja bym krzyżaka do 88 klawiszy nie brał, no ale jak twarda podłoga, to da radę a te nóżki wkręcane norda dość szybko się montuje, prawie wcale nie zajmują miejsca w futerale a 88 klawiszy stoi naprawdę stabilnie, no i fajnie wygląda Wink


RE: Statyw Akmuz L-2 vs Athletic KB-2 - adasiekmuzyk - 19.09.2018 05:15

(19.09.2018 03:12)Rychubil napisał(a):  Dopiero teraz znalazłem ten aluminiowy statyw norda na ich stronie w akcesoriach organ C2 ale strasznie jest drogi! Ja bym krzyżaka do 88 klawiszy nie brał, no ale jak twarda podłoga, to da radę a te nóżki wkręcane norda dość szybko się montuje, prawie wcale nie zajmują miejsca w futerale a 88 klawiszy stoi naprawdę stabilnie, no i fajnie wygląda Wink

Wygląda zajefajnie, ale mój klawisz jest przykręcony do spodniej części hard case, w którym go wożę, także to rozwiązanie odpada.

(18.09.2018 19:37)Valtari napisał(a):  Ale to jaki masz teraz ? Chcesz zamienić z jednego krzyżaka na inny ?

Ja mam tego

https://riff.net.pl/statywy-i-standy/25483-on-stage-ks7191.html

Grałeś u mnie na Forte Se który stał właśnie na nim Smile
Po złożeniu tworzy płaską powierzchnię z prostym mechanizmem składania.

No właśnie do tej pory korzystałem z mojego bardzo starego pojedynczego krzyżaka z akmuza (bodajże model L-3) z regulacją na "grzebieniu", którego używałem od 7 r. ż. do nauki gry na keyboardzie. Dokonałem w późniejszym czasie kilku przeróbek, takich jak wymiana śruby łączącej jedno i drugie ramie, bo oryginał był już lichy, do tego ten plastikowy motylek do przykręcania grzebienia po ustaleniu wysokości statywu się ukręcił ze starości, więc dałem tam zastępczo grubą śrubę meblową i nakrętkę z dużym oczkiem, żeby wygodnie się przykręcało. Nadszedł jednak czas na zmianę, bo tamten jest nieco za lichy dla mnie, poza tym jest już mocno sfatygowany. Po przemyśleniu wszystkich za i przeciw, zdecydowałem się na te dwa konkretne modele statywów. Grałem wielokrotnie na podwójnych X, bo mamy taki w zespole. Może nie jest to szczyt stabilności, ale jest na pewno tani, szybki i prosty w obsłudze i bezawaryjny, jeśli jest na tego typu zabezpieczeniu (tzw. grzebień). Zdarzyło mi się widzieć, jak się na scenie składał samoistnie klawisz z zabezpieczeniem takim "speed lock" (automatyczna/półautomatyczna tarcza z bolcem albo taki patent z kneflem jak On-Stage lub K&M), dlatego jakoś z obawy omijam statywy z tego typu mechanizmami, bo na oku miałem jeszcze K&M 18995, ale właśnie z racji ryzyka zepsucia się tej tarczy z bolcem i samoistnego złożenia, dałem sobie spokój. Statywy typu "Z"- no cóż, kuszą, bo są mega grube, stabilne, ale ich składanie, a raczej problem ze składaniem powoduje, że są upierdliwe w transporcie, a do tego ciężkie (od 8 do 13 kg - tyle, to waży mój odsłuch na membranie 10 cali). Oglądałem jeszcze "stoliki" z K&M, bo po poskładaniu są mniejsze, ale za to grubsze niż typ "X", ale podczas wożenia go w busie zespołowym przepełnionym sprzętem jest ryzyko, że go coś przygniecie i się skrzywi, bo nogi w tych stolikach nie wyglądają mimo wszystko najsolidniej i po złożeniu wystają poza obręb ramy nośnej, także też odpadło. Także z kilku powodów zdecydowałem się ostatecznie na tego nieszczęsnego X-krzyżaka z regulacją na grzebieniu, który jest po prostu najpewniejszy.

... Zastanawiało mnie tylko, czy są jakieś różnice pomiędzy wymienionymi w temacie przeze mnie modelami statywów (poza nazwą firmy oczywiście).


RE: Statyw Akmuz L-2 vs Athletic KB-2 - adasiekmuzyk - 19.09.2018 07:33

Tak btw - co będzie bardziej stabilne? Statyw typu "stolik" na czterech nogach (K&M 18953 lub Gewa, albo coś podobnego), czy typ "Z" (Hercules 400 B, Nomad NKS, etc.)?


RE: Statyw Akmuz L-2 vs Athletic KB-2 - Rychubil - 19.09.2018 09:06

Skoro instrument będzie używany tylko i wyłącznie z dokręconą spodnią częścią case'a, to rzeczywiście zostaje tylko Z lub stolik.

Patrząc na rozkład i powierzchnię styków statywów z podłogą, to typ stolikowy powinien być najstabilniejszy, ze względu na punktowy rozstaw nóżek na podłodze oraz możliwość ich indywidualnej regulacji wysokości, czego w Z-ce nie będzie.
Typ Z będzie stabilny tylko wtedy, kiedy będzie stał na idealnie płaskiej powierzchni, najlepiej sztywnej takiej jak: panele, równy parkiet czy płaskie kafle a jak wiadomo, nie ma gwarancji czy taka podłoga będzie tam gdzie trzeba będzie grać.
Ja mam Z-kę ciężkiego Quikloka Z-726-L z nadstawką.
http://www.quiklok.com/catalog/?p=productsMore&iProduct=99&sName=Z-726L
Miałem kiedyś na nim Nord piano 2 i Kurzweila PC361 i ani drgnął ale tylko wtedy, kiedy stał na płaskich panelach. Jednak kiedy go przeniosłem do pokoju z wykładziną i okazało się, że podłoga nie bardzo jest tam równa, to musiałem kombinować z podkładkami ale i tak nie stał już tak stabilnie jak wcześniej - naciskając na jego brzegi, można było nim nieco pobujać. Część podłogi wystawała w miejscu gdzie znajdował się środek podłużnej listwy statywu i musiałem dodawać podkładek na jej brzegach.
Teraz służy mi jako statyw do stołu w warsztacie narzędziowym.

Zdecydowanie zatem polecam typ stolikowy.

P.S. Mam też Quikloka T-550 na podwójnym krzyżaku z tym automatem o którym wspominałeś i również mam mieszane odczucia co do jego niezawodności, choć nigdy nic się nie zdarzyło.


RE: Statyw Akmuz L-2 vs Athletic KB-2 - endorfin - 02.12.2018 15:01

Osobiście polecam 'Z'ke. Nie wiem czemu napisano że jest nieporęczna w transporcie. Moja składa się bardziej niż 'X'y - co więcej zupełnie na płasko i w ciągu 17sekund.
Stabilność? - nie do podrobienia. KRONOS2 88 który bodajże 28kg waży leży i nie drgnie.
Jeśli jednak wybierzesz 'X'a to podwójnego. Troszkę go przerobiłem bo właśnie ów grzebień dawał za mało kontroli nad wysokością (był zbyt wysoki), ale też daje radę. Wspiera obecnie YAMAHę MODX8, ROLANDa FA-07 i na górze YAMAHę RM1x.
Mam też inny statyw widoczny na środku na moim fb. - też b. stabilny - może takie rozwiązanie?