Muzykuj.com Forum
Polifonia fortepianu - Wersja do druku

+- Muzykuj.com Forum (https://forum.muzykuj.com)
+-- Dział: Forum Główne (https://forum.muzykuj.com/forumdisplay.php?fid=251)
+--- Dział: Luźne Rozmowy (https://forum.muzykuj.com/forumdisplay.php?fid=140)
+---- Dział: Luźne rozmowy (https://forum.muzykuj.com/forumdisplay.php?fid=176)
+---- Wątek: Polifonia fortepianu (/showthread.php?tid=1239)



Polifonia fortepianu - Valtari - 10.07.2016

Ważnym parametrem syntezatorów jest polifonia, czyli ile głosów na raz jest wstanie wydobyć z siebie instrument. A czy ktoś z Was zastanawiał się jaką polifonie ma fortepian ? Smile Oczywiście zależy ona od konkretnego modeluTongue


RE: Polifonia fortepianu - Azzorek - 10.07.2016

W mojej ocenie ma polifonię odpowiadającą ilości posiadanych klawiszy. To instrument wydobywający z siebie dźwięki w sposób mechaniczny (uderzenie młoteczka w strunę). Można w bardzo dużym uproszczeniu przyrównać fortepian lub pianino do harfy z tym, że strun jest w fortepianie znacznie więcej i nie są szarpane tylko uderzane. Nic tu nie zależy od prądu tylko od pudła rezonansowego i rodzaju uderzanych strun. Nie ma wąskich gardeł przy wydobywaniu dźwięków. Jeśli jeszcze uwzględnić pedały to już w ogóle robi się ciekawie. Pianino/fortepian nie ma też efektów dsp. Pewnie ich implementacja byłaby możliwa, ale że względu na budowę instrumentu - bardzo kosztowna.

Pozdrawiam,

Azz


RE: Polifonia fortepianu - Valtari - 10.07.2016

No właśnie Smile To struny są źródłem dźwięku, a na pojedynczy klawisz przypada ich więcej niż jedna w niektórych zakresach...Smile

Więc maksymalna polifonia fortepianu równa jest ilości strun a nie klawiszy


RE: Polifonia fortepianu - Azzorek - 11.07.2016

Inaczej. Polifonia maksymalna jest równa sumie wszystkich strun które mogą zagrać w danej chwili. Smile

Pozdrawiam,

Azz


RE: Polifonia fortepianu - Valtari - 11.07.2016

Właśnie Smile Dlatego zaznaczyłem, że zależy też od modelu fortepianu. Bo nie wszystkie mają identyczną ilość strun. Osobiście nie liczyłem Smile ale jedne źródła podają zakres od 220 do 230 a inne podają konkretną liczbę 243. Czyli naciskając na raz wszystkie 88 klawiszy odezwie się nam powiedzmy te 243 struny i tyle wynosi polifonia.

Również pozdrawiam Smile


RE: Polifonia fortepianu - garit - 11.07.2016

Naciskasz na wszystkie klawisze, czyli w przykładzie odzywają się 243 struny, przy wciśniętym pedale sustain, wystarczy że zagrasz jedną nutę, powiedzmy jeszcze raz uderza młotek w powiedzmy, że akurat w jedną strunę, i już masz wyższą polifonię. Poza tym wystąpi rezonans pozostałych strun.


RE: Polifonia fortepianu - Valtari - 11.07.2016

Tak, ale jeśli polifonie traktujemy jako ilość źródeł dźwięku, a źródłem są struny to polifonia jest taka jaka jest ilość stun


RE: Polifonia fortepianu - Rychubil - 11.07.2016

Też się skłaniam do zdania iż polifonia akustycznego fortepianu równa się ilości strun (to tak jakby grać syntezatorem dwoma lub trzema tymi samymi brzmieniami).
230 strun posiada standardowy fortepian koncertowy a 243 prawdopodobnie Bosendorfer Imperial 290 z rozszerzoną klawiaturą 97 klawiszy.

P.S. Swoją drogą bardzo ciekawy wątek Smile


RE: Polifonia fortepianu - Valtari - 13.07.2016

O polifonii najczęściej mówimy odnosząc się do instrumentów elektronicznych, syntezatorów. A mnie zainteresowały instrumenty klasyczne, jaką ilością głosów są wstanie zabrzmieć. Na przykład wszystkie dęte są monofoniczne, czyli polifonia równa się jeden. Chociaż chyba prawie wszystkie, bo harmonijka ustna też należy do dętych a brzmi wielogłosowo Smile
No i oczywiście musiał mnie zainteresować fortepian Smile


RE: Polifonia fortepianu - garit - 13.07.2016

W świecie akustycznym i powiedzmy klasycznym, polifonia ma zupełnie inne znaczenie. Nie jest bezpośrednio definiowana jako po prostu liczba jednocześnie zagranych nut. Po angielsku jest hasło "Polyphony and monophony in instruments" i tam jest fajny akapit, w ogóle fajnie opracowane hasło:

In classical music, a definition of polyphony does not only mean just playing multiple notes at once but an ability to make audiences perceive multiple lines of melodies. Playing multiple notes as a whole such a rhythm from a chord pattern is not polyphony but homophony. Therefore, polyphony in classical music is a technique to describe clavier ways of using a less number of sources to produce a more number of sounds rather than just increasing a new mechanical to produce notes in new instruments which is not efficient as a sound perception of human has its limitation to tracking multiple sources (auditory scene analysis and lossy compression such as mp3 might explain this phenomenon) and usually associated with counter point theory. Moreover, the sounds generate by instruments does not have only notes and dynamics but tone colors. Some instruments produce more tone colors via even a single note but some play multiples notes with less variations of the tone colors. Some instruments can give clear variations of articulations than others but some do not. Thus, classical polyphony cannot directly be considered by just a number of simultaneously playing notes.


RE: Polifonia fortepianu - hammond - 13.07.2016

Panowie Smile
Ja bym się skłaniał do 88 głosów. Zakładając, że :
jeden młotek/ klawisz nie może dać drugi dwóch tych samych dźwięków na raz (pomijam ilość strun przypadających na jeden młotek).
Druga kwestia to fakt, że możemy preparować instrument i jedną strunę przytłumić, ale nadal będzie to jeden głos polifonii. Młotek zawsze zgasi strunę i zagra drugi dźwięk zatrzymując poprzedni.
88 jak nic Smile
PS: Są modele z dodaną struną basową, wtedy wasze wyliczenia są nieprecyzyjne Smile
Serdeczne pozdro


RE: Polifonia fortepianu - Valtari - 13.07.2016

E tam Paweł Smile
Jak naciśniesz 88 klawiszy na raz to odezwie się 230 strun, to tak jakby zagrało na raz 230 generatorów dźwięku, z tym że niektóre generują tą samą częstotliwość. Ale uzyskujesz 230 źródeł dźwięku Smile


RE: Polifonia fortepianu - hammond - 13.07.2016

Nie no racja!
W Kurzweilu jest polifonia tak skonstruowana, że budując brzmienie syntezatorowe w jednym oscylatorze możesz mieć 4 źródła dźwięku a polifonia liczona jest jako jeden głos Smile Może fortepiany też tak mają Smile ?


RE: Polifonia fortepianu - Valtari - 13.07.2016

Chyba fortepiany Kurzweila Smile


RE: Polifonia fortepianu - garit - 14.07.2016

A może wiecie, czy jak w niektórych syntezatorach/stage pianach możemy usłyszeć nawet dźwięki naśladujące odgłosy pedałów, to to zabiera trochę polifonii?


RE: Polifonia fortepianu - Valtari - 14.07.2016

Wydaje mi się że tak. Nie jestem pewien jak do końca z tym jest ale w niektórych przypadkach ten efekt jest chyba osobną próbką.