Muzykuj.com Forum

Pełna wersja: problem z przyciskami
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam. Mam problem z z działaniem przycisków moim w pc3k. Podejrzewam, że są tam mikrostyki i są już niestety wypracowane. Czy znajdzie się ktoś mający wiedzę na ten temat??? Czy można jakoś wymienić??? A może wymienia się całe sekcje przycisków/ płytki pod przyciskami??? Wiedzę również że suwaki (dwa pierwsze A i B) też mają oznaki zużycia... Myślę że powinno się udać wymienić te elementy. Tylko o jakich parametrach są montowane?? Czy pozostaje mi serwis w tym temacie???

Za pomoc z góry dziękuje Smile
Ewentualnie może orientujecie się gdzie mogę znaleźć jakieś materiały (zdjęcia, filmy) z rozbiórki tego instrumentu? Zawsze można rzucić okiem może będzie widać jakie są podzespoły
Ja bym zadzwonił do dystrybutora na Polskę, mają też serwis. Ew. Jakiś znajomy elektronik może wymienić mikroprzelaczniki, takie elementy że świata elektroniki pewnie są standardowe.
Też myślę że podzespoły powinny być w miarę standardowe. A jak się dobrać do wnętrza? Żeby niczego nie uszkodzić????
Nie wiem czy PC3 jest tak samo złożony jak Sp4 ale zobacz ten wątek, bo zawiera zdjęcia z rozbiórki instrumentu. Wygląda na to że po odkręceni paru śrubek na spodzie dostanie się do środka jest już łatwe.

http://www.muzykuj.com/forum/showthread.php?tid=137
Zarówno potencjometry jak i przyciski pewnie da się naprawić bez ich wymiany jeśli problemy dopiero się zaczynają. Wystarczy je potraktować specjalnym płynem do poprawy styków (sprey). W przypadku potencjometrów to bardo proste bo jest dostęp bez rozbierania czegokolwiek bo psikasz trochę w rowek i kilka razy suwakiem trzeba powachlować i odczekać trochę i potencjometr powinien działać jak nowy (wymiana jest konieczna kiedy warstwa oporowa całkiem się wytrze a w pierwszej fazie to się zabrudza lub pokrywa się nalotem który pogarsza przewodzenie i do tego są te płyny).
Z przyciskami jest podobnie jeśli się fizycznie mechanicznie nie zepsuły to płyn też powinien pomóc ale tu już jest gorzej bo instrument trzeba rozebrać aby dobrać się do płyty z przyciskami. Przycisków nie trzeba wylutowywać tylko na płycie delikatnie na każdy prysnąć aby płyn się dostał do środka i kilka razy powciskać i również odczekać (aby wyschło).
Sprey kosztuje nie wielkie pieniądze więc warto zaczac od tego a jak nie pomoże dopiero trzeba mysśleć o wymianie fizycznej przycisków czy potencjometrów.
Ja dokładnie tak reanimowałem swojego Rolanda XP-80 w którym po wielu latach zaczął trzeszczeć potencjometr głośności oraz kilka przycisków nie działało za pierwszym razem albo trzeba było mocniej wciskać. Po tej operacji wszystko zaczęło działać jak nowe i to przez kilka lat aż poszedł na sprzedaż (i pewnie dalej komuś służy)
Konkretna pomoc, tak zrobię Smile Końcem tygodnia biorę się za to o ile coś mi planów nie zmieni.
Małe pytanko. Czy wszystkie przyciski i suwaki potraktować sprayem? Te działające również
Nie polecam eksperymentować ze sprejami. A jeśli już to b ostrożnie. Ja w pc3x wymieniałem kilkanaście naraz bo mocno już nie domagały. Wymieniałem w serwisie Kurzweila w Krakowie i kosztowało to grosze. Proponuje takie rozwiązanie.
Już przeprowadziłem regenerację Smile Ale nie wykluczam, że po sezonie jednak odwiedzę serwis w Krakowie.
Na dzień dzisiejszy wszystko działa jak należy. Jak tylko będę miał trochę czasu to wrzucę tu na forum przebieg naprawy. Mam kilka zdjęć z tej operacji, może się komuś przyda.
Koniecznie wrzuć zdjęcia, myślę że przyda się nie raz.
Oczywiście że będą zdjęcia. Myślę, że ten materiał będzie wartościowy dla potrzebującychSmile W swoich poczynaniach poszedłem daleko bo rozbierałem na pierwsze części cały instrument oraz każdy mikrostyk... czyściłem je z nalotu i lekkiego (tak jakby) nadpalenia, smarowałem preparatem i składałem. Zeszło mi połowę soboty z tą robotą ale chyba warto było.
Relację z naprawy wrzucę w pierwszej wolnej chwili.
Oglądam na Youtube "reduktor szumu", to videoblog Krzysztofa Bielewicza który rozbiera i naprawia wzmacniacze, odtwarzacze CD oraz ma serię porad z dziedziny audio.

Przydały by się takie filmiki z napraw różnych instrumentów klawiszowych, może spróbujesz sił Smile
Jest na Youtube gość który "otwiera" instrumenty i pokazuje jak są zrobione i co mają w środku ale to nie to samo co poradnik z naprawami Wink
Przekierowanie