felietony

16.07.2018r.

Recycling Band

Recycling Band to zespół pochodzący z Krakowa. Muzycy grają na instrumentach, które zrobili własnoręcznie z odpadów. Ich wykonania doceniono w V edycji programu Mam talent. Do wyrobów instrumentów używają wszystkiego co wydaje dźwięki od puszek, po wiadra a na częściach rowerowych kończąc. 

Teraz zbudowali kolejny instrument, który powstał na bazie starej Vermony. Sami autorzy pomysłu opowiedzieli nam jak to wszystko przebiegało.

"Znaleźliśmy stary klawisz Vermony. Po kilku chwilach namysłu stwierdziliśmy, że zamiast odbudowywać instrument, zrobimy nowy z wykorzystaniem samych kart sterujących. I tak od pomysłu przeszliśmy do czynów. W przeciwieństwie do naszych wcześniejszych instrumentów, tu założyliśmy że instrument ten oprócz wykorzystanych śmieciowych materiałów musi po prostu dobrze wyglądać"

Jak wygląda projekt takiego instrumentu?

"Projekt klawisza trwał z kilka tygodni a sam mechanizm klawiszy musieliśmy zaprojektować w oprogramowaniu 3D by mieć pewność, że 5 oktaw będzie działać tak jak powinno". 

Jakie tym razem materiały wzięły udział w tym projekcie?

"Jako materiały posłużyły nam m.in. drewno ze starych mebli, listwy podłogowe jako klawisze (ten sam patent co we wcześniejszym naszym instrumencie „Klawiszon”). Oczywiście zostały one odpowiednio pocięte i frezowane. Mechanizm klawiszy to już całe mnóstwo drobnych elementów takich jak śrubki, tulejki, blaszki itp. Warto zaznaczyć, że przy tym projekcie po raz pierwszy użyliśmy wyższej technologii jak cięcie laserem blaszek mocujących klawisze z podstawą (blaszki z blachy ze starego bilbordu).

Wygląd klawisza wciąż ewoluował podczas jego budowy aby w końcu postawić na obudowę z pleksi ze starej ramy naściennej oraz kolor fioletowy."

Ile zajęła Wam budowa tego cudeńka?

"Instrument ten budowaliśmy około 2 miesięcy i tak powstał odpadowy custom". 

 

Warto wspomnieć, że w skład instrumentarium zespołu wchodzi aż 50 instrumentów zrobionych z różnych odpadów. Jeden z instrumentów powstał ... z rur kanalizacyjnych. Jego nazwa to "tubafon".

więcej o zespole znajdziecie poniżej:

https://www.facebook.com/RecyclingBandPoland/

http://www.recyclingbandpoland.com/index.php/en/