felietony

06.03.2012r.

Kiedy warto zmienić instrument.

Kiedy warto zmienić instrument?

Każdy staje przed decyzją zakupu nowej upragnionej maszyny. Producenci kuszą łatwością obsługi, dużym ekranem. Pół biedy kiedy ktos nie ma żadnego instrumentu i planuje zakupić swój pierwszy sprzęt. Najgorzej mają Ci którzy chcą wymienić 2-3 letnie instrumenty na coś nowego, gdyż wybór nie należy do najłatwiejszych, a ilość instrumentów i ich możliwości często przytłaczają Świeżaka ale i zorientowanego w temacie klawiszowca. Przedstawiamy 7 zasad dzięki którym łatwiej będzie podjąć decyzję o zakupie nowego instrumentu.
Zasada nr.1
Jeśli już masz instrument jednej firmy, bez względu na to czy to jest keyboard, czy to syntezator, nie kupuj drugiego instrumentu tej samej marki. Dlaczego? Producent często wkłada identyczne brzmienia do swoich instrumentów, a to oznacza że kupimy dwa razy to samo.
Zasada nr 2
Jeśli swój instrument z poprzedniej serii chcesz wymienić na nowy dobrze rozważ podstawowe czynniki:
czy faktycznie nowy instrument da mi 50 % więcej możliwości, często zdarza się że producent w nowy instrument wkłada naprawdę niewiele.
Zasada nr 3
Zastanów się czy na tyle poznałeś swój instrument, że masz stu procentową pewność że więcej Cie nie zaskoczy, czasem wystarczy wczytać nowe oprogramowanie z brzmieniami, aby instrument nabrał świeżości i oryginalności. Sprawdź czy posiadasz aktualny system operacyjny w swoim instrumencie. Warto aktualizować oprogramowanie, gdyż poprawia ono wiele błędów poprzedniego OS, ale również dodaje nowe funkcje i rozszerza możliwości instrumentu.
Zasada nr 4
Dobrze zastanów się przed zakupem instrumentu który nie posiada wewnętrznego procesora efektów. Taki instrument nie brzmi atrakcyjnie i przestrzennie. Po zakupie prawdopodobnie stwierdzisz że potrzebny jest dodatkowy procesor efektów, co wiąże się nie tylko z kosztami, ale i pewną uciążliwością. Kiedy pracujesz na instrumencie wyposażonym w procesor efektów zapisujesz brzmienie ze wszystkimi parametrami, przy instrumencie pozbawionym FX musisz albo ręcznie zmienić w zewnętrznym urządzeniu program, bądź zaprogramować instrument aby zmiana programu brzmienia zmieniała na pożądany program w urządzeniu FX.
Zasada nr. 5
Dobrze przemyśl ile klawiszy jest ci potrzebne. Za zwyczaj masz do wyboru  49, 61, 76, 88. Wersje 88 i 76 aktualnie produkowane są jako ważone, czyli o klawiaturze zbliżonej do tej znanej z fortepianu.
Zasada nr 6
Dobrze przemyśl wagę instrumentu. Jeśli jesteś np. weselnikiem, który nie potrzebuje klawiatury pełnowymiarowej(88) gdyż obciążenie młoteczkowe waży sporo. Takie instrumenty ważą grubo ponad 20 kg, a czeka Ciebie wnoszenie, przenoszenie sprzętu więcej niż 30 razy w roku, tak więc warto o tym pamiętać.
Warto przemyśleć czy 61 czy też 76 klawiszy i ocenić czy ten wymarzony model zmieści się do naszego środka transportu.
Zasada nr 7
Prześledź rynek. Jeśli pojawia się nowość jest ona zwykle bardzo droga, bądź zastępuje poprzedni model. Może to jest właśnie ta chwila, aby nabyć instrument poprzedniej generacji, jeszcze objęty gwarancją. Często jest tak że sprzedawany jest jako końcówka serii i w bardzo okazyjnej cenie.