felietony

25.09.2017r.

Jakie pianino cyfrowe kupić?

Jakie pianino cyfrowe kupić? 2017/2018

Nowy rok szkolny to z pewnością okres poszukiwań nowego instrumentu dla swoich pociech. Jeśli zlecono Wam poszukiwanie instrumentu, to spokojnie z nami wybierzecie optymalny model. W jednym miejscu krótka notatka o wszystkich aktualnych modelach. Pamiętajcie o jednym. Pianina cyfrowe dzielą się na przenośne i stacjonarne. Przenośne są znacznie tańsze od wersji stacjonarnych. Stacjonarne natomiast, są piękną ozdobą salonu i po nie z pewnością sięgną Ci, dla których wygląd jest również ważny jak klawiatura i brzmienie.

Cena od 1500zł do 2000zł

Yamaha P-45

Większość zauważy tutaj produkt Yamahy z serii Piagerro, czyli modele NP12, 32, tutaj musimy zgasić Wasz entuzjam. Te instrumenty nie mają ważonych klawiszy, a więc nie nadają się do nauki gry na fortepianie. Potrzebujecie czegoś więcej!  Polecamy zapoznać się z modelem P45. Ten model to najtańsze piano w ofercie Yamahy. Obudowa instrumentu to zwyczajny plastik, przez co może niektórym (szczególnie Paniom) nie przypaść do gustu, ale brzmienie jak i wysoka polifonia (64 głosy) jak na budżetowe pianino cyfrowe to już dobry wynik. Klawiatura u Yamahy to GHS i jest to ważona klawiatura, którą spotkamy w dużo droższych modelach. Nie oczekujcie jednak niewiadomo czego. To podstawowy model na start. Plastik i mało przycisków funkcyjnych to przypadłość praktycznie każdego modelu z tej półki. Nie ma nic za darmo. 

CASIO CDP-130

 

W podobnych pieniądzach możemy nabyć Casio CDP-130, który jest hitem sprzedażowym Casio. Klawiatura w tym instrumencie jest ważona, a brzmienie fortepianowe spodoba się z pewnością nie tylko początkującym. Posiada 10 brzmień oraz możliwość podłączenia do komputera przy pomocy USB. 

KORG B1

KORG B1 to dobry instrument na start, tym bardziej, że opcjonalna ława obejmuje aż 3 pedały. Yamaha P45 niestety oferuje tylko jeden pedał nawet w opcji z ławą, podobnie jak Casio. KORG to niewątpliwy hit sprzedaży i jeszcze długo nim zostanie. Fajne brzmienia, dobra klawiatura i solidny pulpit na nuty oraz pedał. W komplecie dostajemy wszystko co jest potrzebne na start i to w doskonałej jakości.

Test Korga B-1 przeczytasz na naszej stronie:

http://www.muzykuj.com/testy/instrumenty-klawiszowe/korg/korg-b-1-test,618.html

Niestety tutaj już wielkiego wyboru nie ma i warto rozważyć któryś z powyższych modeli.   

Budżet:  2000-3000

CASIO PX160

W tym zakresie cenowym jest wartym rozważenia instrumentem. To model, który wyrósł na popularności poprzedniego modelu PX-150. Warto dodać, że model występuje w wersji "pianina domowego", czyli na drewnianych nóżkach. W tej wersji dysponuje 3 pedałami, dokładnie tak samo jak w instrumencie akustycznym. Ładny wygląd (dostępny biały kolor), dobre brzmienie oraz prostotę obsługi. W pamięci zapisano aż 18 brzmień, a polifonia wynosi 128 głosów.

 

Przeczytaj koniecznie nasz test!

http://www.muzykuj.com/testy/instrumenty-klawiszowe/casio/casio-px160gd-test,573.html

KORG SP-280

KORG SP-280 Jest idealnym narzędziem do ćwiczeń jak i koncertów. Klawiatura ważona (NH) symuluje uczucie gry na instrumencie akustycznym. Instrument posiada aż 30 brzmień .  Instrument umożliwia nam także grę trybem warstwowym, który pozwala grać dwoma brzmieniami na raz oraz trybem partner, który dzieli klawiaturę na część lewą i prawą. Inżynierowie KORGa postarali się również o wysokiej jakości barw panin elektrycznych. Z wyjątkową precyzją odwzorowali brzmienia, dynamikę a także subtelne odgłosy, które występują po zwolnieniu klawisza. Dlatego dostępnych jest 6 odmian brzmień e-piano które powszechne były w muzyce pop oraz funk w latach 60-tych i 70-tych

 

KORG LP-180 Ten instrument jest już stylowym meblem bez dokupywania czegokolwiek. Posiada 3 pedały, a jego zaletą jest gabaryt. Ten instrument w zasadzie na głębokość zajmuje tyle co sama klawiatura. Polifonia wynosi 120 głosów, a liczba brzmień wynosi 10. Występuje również w bardzo popularnym kolorze białym. Idealny wybór dla tych, którzy mają mało miejsca i szukają czegoś, dobrego, ładnego i zgrabnego.

KURZWEIL MPS 10  

 

KURZWEIL MPS 10 znajdziemy w nim klasyczne brzmienia z najwyższego modelu PC3. Posiada 88 brzmień i to jeden z instrumentów, w którym każde brzmienie jest dobre. Szczególne brawa za brzmienie Piano Strings w którym smyczki nie wystają poza piano i tworzą ładną kompozycję.

ORLA-CDP101RW

To jeden  najtańszy instrument z ławą i trzema pedałami. Brzmienia nie każdemu przypadną do gustu, jednak jest to alternatywa dla tych, którzy nie chcą w domu pianina cyfrowego na statywie typu X. Polifonia wynosi 64 głosów, a liczba brzmień wynosi 16. 

ARTESIA DP-7 DP

To podobne do Orli piano cyfrowe, którego zaletą jest cena. Drewniana obudowa jest tutaj w cenie markowych sprzętów, które są w najprostszej postaci. Polifonia wynosi 64 głosy, a brzmień mamy 130, w tym zestaw perkusyjny. Na pokładzie jest również USB, dzięki któremu możemy wykorzystać instrument jako klawiaturę sterującą. 

ROLAND FP-30 

Dotarliśmy do bardzo popularnego instrumentu. Roland FP-30 to klawiatura zaczerpnięta z dużo droższych modeli (PHA4). Posiada mechanizm wymyku oraz 35 dobrej jakości brzmień. Posiada Bluetooth MIDI.  

Yamaha P-115

Na pokładzie mamy klawiaturę młoteczkową Yamahy GHS. Instrument ten, chętnie wykorzystywany zarówno do ćwiczeń, jak i do gry na żywo. Waga 11,8 kg i dobre brzmienie w połączeniu z  klawiaturą znalazło uznanie i akceptację muzyków.  

SAMICK DCP 12 RW

Samick może nie jest królem brzmienia, jednak jego siła tkwi w cenie i wyglądzie. W małych pieniążkach otrzymujemy bardzo ładny mebel, do tego klawiaturę z wymykiem. Na pokładzie jest procesor efektów, możliwość łączenia brzmień i dzielenia klawiatury.

YAMAHA YDP-143

YAMAHA YDP-143 Standardowo klawiatura to GHS. Mamy 3 pedały, rejestrator, 192 głosy polifonii. Miłym dodatkiem jest procesor efektów, metronom i nagłośnienie o mocy 12W. Liczba brzmień wynosi 10. Warto go kupić również ze względu na wygląd. Występuje również w kolorystyce białej.

KAWAI ES-110 

Ten zastąpił na dobre model ES100. To wzbogacona konstrukcja bardzo udanego poprzednika. Nowoscią jest wbudowany BT, dzięki czemu możesz podłączyć bezprzewodowo instrument pod tablet czy laptop by grać dodatkowymi instrumentami. W pudełku znajdziemy solidny pulpit na nuty oraz genialny pedał.

KAWAI CL26 

Kawai słynie z dopracowanych modeli. CL 26 to najtańszy instrument - mebel, ale spadku jakości po nim nie widać. Wykonanie nie budzi zastrzeżeń. Całość jest solidna. Instrument nie posiada wyświetlacza, a cały panel sterowania przesunięto na przód instrumentu, a konkretnie pod klawiaturę. 

TEST na łamach naszego portalu:

http://www.muzykuj.com/testy/instrumenty-klawiszowe/kawai/kawai-cl-26-test,511.html