znani o instrumentach / Wszyscy

Piotr Rubik

Piotr Rubik urodził się 3 września 1968 roku w Warszawie. Od dziecka kształcił się jako wiolonczelista, najpierw w Podstawowej Szkole Muzycznej im. Emila Młynarskiego w Warszawie, potem w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jako wiolonczelista współpracował z wieloma znakomitymi orkiestrami, m. in. Orkiestrą Światową Jeunesses Musicales i Sinfonia Varsovia. Od dziecka wiedział, że jego główną pasją jest kompozycja. Na swej artystycznej drodze współpracował z wieloma wybitnymi wykonawcami pisząc dla nich utwory, akompaniując jako pianista czy prowadząc koncerty jako dyrygent.  Jako producent muzyczny zrealizował przeszło 30 albumów, między innymi dla Michała Bajora czy Małgorzaty Walewskiej. Jego pierwszym dużym przebojem był “Dotyk” śpiewany przez Edytę Górniak. Pisze muzykę filmową (m. in. “Ja wam pokażę”, “Ryś”). Jego utwory promowały duże, polskie produkcje filmowe takie, jak “Quo vadis” czy “Zemsta”. Jest twórcą sygnałów radiowych i telewizyjnych (m. in. “Wiadomości”, “Tomasz Lis na żywo”, oprawa programu I Polskiego Radia). Największą popularność przyniosły mu wielkie formy wokalno - instrumentalne takie jak oratoria “Tu es Petrus” czy “Psałterz wrześniowy”. Przeboje z tych dzieł - “Niech mówią, że to nie jest miłość” (uznana polską piosenką wszechczasów w plebiscycie Radia Zet) czy “Psalm dla ciebie” przez wiele tygodni utrzymywały się na szczytach list przebojów. Płyty Piotra Rubika sprzedały się w setkach tysięcy egzemplarzy. Kompozytor jest laureatem wielu nagród, m. in. 1 miejsce na Fesiwalu Jedynki w Sopocie w 2005 r, Super Jedynka za płytę roku oraz Super Super Jedynka dla najpopularniejszego wykonawcy w 2006r, Wiktor 2006, Telekamera 2007, 1 miejsce na festiwalu Top Trendy w 2007r (kolejne statuetki Top Trendy otrzymał też za 2008 i 2009 rok), Teraz Polska 2007, Róże Gali 2007.

http://www.rubik.pl/

https://www.facebook.com/PiotrRubikMusic

Ankieta Muzykuj.com

Jaki był Twój pierwszy instrument klawiszowy?

Roland D-70.

Instrumentarium, które posiadasz:

Korg Kronos X 88, Ableton Push, Yamaha Clavinova, a poza tym tylko instrumenty wirtualne - praktycznie wszystko:)

Na koncerty zawsze zabierasz … . I dlaczego akurat ten właśnie instrument/instrumenty?

Bardzo często zabieram na koncerty Yamaha Grand Touch. Oczywiście, najchętniej zabierałbym prawdziwy fortepian koncertowy, ale niestety w większości wypadków jest to niemożliwe ze względów logistycznych. Jednak większość moich koncertów jest z orkiestrą symfoniczną i wtedy nie potrzebuję instrumentów klawiszowych. Kiedy gramy koncerty w sali gdzie cała orkiestra nie może się zmieścić to wtedy brakujące instrumenty odtwarzam z wielośladu. Mam wówczas ze sobą MacBook Pro retina 15’ i7, 2,6 ghz, 16GB RAM, 750 SSD (dysk ssd jest absolutnie konieczny ze względu na ewentualne wstrząsy na scenie) oraz interfejs Apogee Symphony Thunderbridge z 16 separowanymi wyjściami. Podczas koncertów używam Logic Pro X.

Idealny instrument według Ciebie to:

Jeśli inne to wg mnie nie wymyślono niczego lepszego niż orkiestra symfoniczna.

Jak wygląda Twoja praca w studio? Jakiego sprzętu i oprogramowania używasz i dlaczego akurat taki dobór oprogramowania?

Oprogramowanie:

przede wszystkim Pro Tools HD 11

a poza tym (w kolejności od najbardziej ulubionych)

  • Presonus Studio One 2 pro
  • Ableton Live 9 suite
  • Logic Pro X
  • Cubase 7

Jak widać mam praktycznie większość z wiodących DAW. Po prostu lubię zmieniać oprogramowanie w zależności od projektu, nad którym pracuję. A poza tym jestem maniakiem sprzętu i oprogramowania.

Jak już wspomniałem wcześniej używam MacBook Pro retina 15’ i7, 2,6 ghz, 16GB RAM, 750 SSD choć z utęsknieniem czekam na nowego Maca Pro.

  • interfejs Apogee Symphony Thunderbridge
  • Korg Kronos X 88 jako klawiatura sterująca i moduł brzmieniowy
  • Ableton Push
  • Monitory Focal SM9
  • Słuchawki Sennheiser HD850

A poza tym praktycznie wszystkie wiodące pluginy i wirtualne instrumenty oraz biblioteki brzmień, które są obecnie na rynku.

Co sądzisz o współczesnych konstrukcjach typu "wirtualny analog"? Czy Twoim zdaniem dorównują one klasycznym instrumentom analogowym?

Virtualnych Analogów używam sporadycznie więc jeśli chodzi o moje potrzeby to absolutnie dorównują.

Jak oceniasz instrumenty wirtualne VST? Czy według Ciebie stoją one na równi z instrumentami sprzętowymi, czy może soft prześcignął hardware?

Dla mnie instrumenty wirtualne o lata świetlne wyprzedziły swoje odpowiedniki hardware’owe. Nie ma porównania jeśli chodzi o brzmienie i wygodę użytkowania.

Jak wyglądają twoje codzienne ćwiczenia na instrumencie?

Nie mam czasu na codzienne ćwiczenia tylko dla ćwiczeń. Ćwiczę wtedy gdy komponuję, niejako przy okazji.

Jaki nurt muzyczny jest Ci najbliższy?

Nie mam jednego ulubionego. Lubię słuchać praktycznie wszystkiego, chcę być na bieżąco. Z muzyką jest tak jak z medycyną - trzeba iść za nowymi trendami w technice, trzeba cały czas się uczyć, doskonalić swoje umiejętności. Nie można zamykać się tylko na jeden, wybrany gatunek. Muzyczne style przenikają się wzajemnie. Każdy słucha czegoś innego i to jest właśnie piękne w muzyce. My, profesjonaliści musimy umieć zrobić praktycznie wszystko. Dlatego jeśli piszę jakiś utwór to nigdy nie ustalam z góry w jakim stylu to ma być. Dla mnie najważniejsza jest melodia. Jeśli temat, który wymyślę będzie dobrze brzmiał na orkiestrę to w to idę. Jeśli na gitary i perkusję to czemu nie? Chyba nigdy nie było takich możliwości technicznych jeśli chodzi o tworzenie muzyki jakie mamy teraz.

Czytelnikom portalu muzykuj.com życzę…

Natchnienia, radości z tworzenia muzyki, wytrwałości oraz mnóstwa pieniędzy…. żeby mogli kupować sobie instrumenty, brzmienia, oprogramowanie i wszystkie „zabawki”, których zapragną:)