aktualności

03.04.2017r.

Yamaha N3X

Yamaha Avant Grand N3X 

 

Do oferty hybrydowych fortepianów Yamahy trafił nowy model N3X. Posiada on dwa flagowe brzmienia fortepianów CFX oraz Boesendorfer Imperial. Polifonia instrumentu wynosi 256 głosów, a oprócz tego wyposażono go w system Tactile Response System. Pozwala ona symulować efekt delikatnej wibracji klawiatury oraz pedałów. 

 

Klawiatura w N3X to 88 drewnianych klawiszy, które pokryto materiałem imitującym kość słoniową. Pod każdym klawiszem znajduje się czujnik optyczny, który rejestruje prędkość i głębokość, z jakimi dany klawisz został pobudzony. Dodatkowy czujnik optyczny umieszczony na każdym wychwycie młotkowym mierzy długość utrzymania klawisza i moc z jaką wzbudzany jest młoteczek, który uderza wirtualne "struny"

AvantGrand angażuje technologię Spatial Acoustic Speaker System- cztero punktową konfigurację głośników Yamaha, co umożliwia instrumentom z serii AvantGrand wierną trójwymiarową reprodukcję brzmienia oryginalnych instrumentów. Rozmieszczenie głośników na N3X odzwierciedla cztery pozycje próbkowania fortepianu źródłowego. 

W fortepianie, struny rezonują w całym korpusie instrumentu wytwarzając bogate alikwoty oraz pogłos, który otacza słuchacza brzmieniem. Podczas gry wibrują nie tylko te struny, w które uderzają młoteczki - pobliskie i wszystkie pozostałe również delikatnie reagują. Jest to jeden z powodów tego, że dźwięk fortepianu jest tak złożony i bogaty. Zjawisko to jest doskonale odzwierciedlone w AvantGrand N3X za pośrednictwem technologii Wirtualnego Modelowania Rezonansu - Virtual Resonance Modeling (VRM)), przy pomocy której system oblicza różne stany oraz imituje zachowanie całego strunociągu oddzielnie dla każdego z 88 klawiszy. W rezultacie N3X odzwierciedla nieograniczoną ilość detali charakterystycznych dla fortepianu akustycznego, takich jak alikwoty, rejestr, dźwięki klawiszy, które są naciskane, siłę nacisku, oraz długość utrzymania pedału.

Oprócz cztero-kanałowego przestrzennego systemu głośników, AvantGrand dysponuje tzw. rezonatorem płyty brzmieniowej (Soundboard Resonator) znajdującą się pod pulpitem i obejmującą całą szerokość instrumentu. Element ten pozwala na bardziej subtelną reprodukcję rezonansu lub wibracji dźwięku, jakie można poczuć podczas gry na fortepianie akustycznym. Efekt ten uzyskiwany jest z sprawą oscylacyjnego przetwornika do przekazywania drgań na płytę rezonansową. Daje to realistyczną odpowiedź brzmienia, co szczególnie odczuwa się w górnych zakresach klawiatury.

 

Oto krótka lista funkcji:

 • Technologia Specialized Grand Piano Action with Ivorite®-Klawiatura fortepianowa pokryta imitacją kości słoniowej
 • Technologia Spatial Acoustic Sampling - system przestrzennego próbkowania
 • Dźwięk próbkowany dla czterech kanałów ze światowej klasy fortepianów Yamaha CFX i Bösendorfera Imperial
 • Technologia binauralnego próbkowania Yamaha CFX
 • Technologia Virtual Resonance Modeling (VRM) Technologia wirtualnego modelowania rezonansu
 • Technologia Spatial Acoustic Speaker System - system przestrzennego brzmienia
 • Wibracje i rezonans płyty rezonansowej.
 • Technologia Tactile Response System
 • Praca pedałów jak w fortepianie akustycznym
 • Rejestrator dźwięku USB
 • Wyjścia XLR
skontaktuj się z nami
2011 © muzykuj.com. Wszystkie prawa zastrzeżone.
e-mail: pawel(at)muzykuj.com